Zasiłek macierzyński z tytułu działalności – kiedy przysługuje

Prowadzisz działalność gospodarczą? Masz więc wpływ na to, czy dostaniesz zasiłek macierzyński. Dowiedz się, co zrobić, aby go uzyskać!

Składki odprowadzane przez przedsiębiorcę

Jeśli posiadasz działalność gospodarczą i nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż prowadzenie firmy, masz obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Warto jednak pamiętać, że żadne z nich nie zapewni Ci uzyskania zasiłku w przypadku choroby lub macierzyństwa. Co należy zrobić, aby go uzyskać? Rozwiązaniem jest opłacanie dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe. Zgłosić się należy oczywiście jeszcze przed porodem, jednak nie ma znaczenia od kiedy kobieta podlega takiemu ubezpieczeniu.

Prawo zgłoszenia się do ubezpieczenie chorobowego – czy przysługuje wszystkim przedsiębiorcom

Prawo zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje, gdy mamy do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczeń. Zjawisko to powstaje w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności i pracy na etacie (pod warunkiem, że zarabiana jest przynajmniej najniższa krajowa). Wówczas przedsiębiorca ma obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej – emerytalna i rentowa są bowiem dobrowolne. Jak już wiadomo, aby otrzymać zasiłek macierzyński trzeba opłacać składkę chorobową, a do niej przystąpić mogą tylko osoby obowiązkowo podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. Podsumowując, kobieta posiadająca umowę o pracę i minimalne wynagrodzenie nie ma prawa do świadczenia z tytułu działalności – dostaje je natomiast w związku z etatem.

W przypadku, gdy kobieta pracująca dodatkowo w ramach umowy o pracę zarabia kwotę niższą niż minimalna krajowa, zobowiązana jest do opłacania takich samych składek, jak przedsiębiorca wcale nie pracujący na etacie. Osoba taka po przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia i urodzeniu dziecka otrzyma dwa zasiłki macierzyńskie.

Zobacz też:

 badania wstępne do pracy

okres próbny

ile dni urlopu przysługuje